Bir işi başarmak için önce kendinizi motive edin

Her insan yapmak istediği bir işi başarabilir veya ulaşmak istediği bir hedefine ulaşabilir. Bu her insanın elindedir ama neden çoğu insan başaramaz, ulaşamaz sorusu elbette aklınıza gelmiştir.

Bir insan bir işi yapmak istediği kadar yapabilir. Eğer küçük düşünürseniz küçük işler yaparsınız. (Bu daha çok tembel insanların uyguladığı yöntemdir.)

Her insan büyük düşünür “Şunu başarıcam, Bunu başarıcam” der. Ama büyük işler yapmak için büyük düşünmek yetmez. Bu yolla ilerleyen insan hiçbir sonuca varamamıştır.

Eğer bir insan hem büyük düşünüp hemde onu başarmanın kolay olmayacağını, emek isteyeceğini ve o işe kafa yormasını gerektiğini bilirse yolun yarısını katetmiş demektir. Bunların bilincinde olan bir insan yapacağı işte zorluklarla karşılaşırsa kendisini motive etmesini bilir engelleri aşmak için gerekli motivasyona sahip olur.

Motive olmadan hiç bir iş başarılmaz. Çünkü insan yapacağı işten karşılık bekler ve kendisini motive ederek başaracağı işten kazanacağı şeyleri düşünür. Bu durum insana çalışma azmi verir.

Hiçbir kimse karşılıksız iş yapmaz muhakkak yapacağı şeylerden karşılık bekler. Bu doğanın kanunudur. Çalışır para kazanır ve ihtiyaçlarımızı karşılarız. Çalışıp çalışıp sonunda hiç bir şey elde edemeyeceğini bilen bir insan çalışabilir mi?

Bir işi başarmak istiyorsak öncelikli gereken şey kendimizi iyi motive etmemizdir.

Onun için yapacağınız işin size neler getireceğini neler kazandıracağını hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın. Olumsuz bi durumla karşılaştığınızda hemen yılmayıp engelleri aşınca nelere sahip olacağınızı aklınızdan geçirin bu sizi tekrar şevklendirecektir.